Ülkücülük MHP'de olur sözü bir birleştirici sözdür. Tıp ki "müminler kardeştir" gibi.
Veya Atsız Ata'nın dediği "Türkçüler dayanışmalı yaşamaya mecburdur" sözü gibi.
Bir topluluğa hitap eden tüm ideolojilerin birleştirmek amacıyla kurdukları sözleri vardır.

Şimdi gelelim "Ülkücülük MHP'de olur" sözüne, doğru bir sözdür.
Türkiye'de ülkücülüğü keskin ve net şekilde çerçeveleyen (bkz: Hüseyin Nihal Atsız) 'dır. Lakin nasıl oldu ise siyasi bir partiye maal olmuş. Hatta Ülkücülük ve Bozkurt sembolü tekeline girmiş.

Neyse bu ayrı konu. Evet, Ülkücülük MHP' de olur. MHP Türk-İslam ideolojisine sahiptir. Boş verin (bkz: Büyüyünce Tüpçü Olmak İsteyen Çocuklar)' da ülkücüdür.
Ülkü bir gaye, hedef, amaçtır. Osmanlı döneminde adı gaye-i hayalcidir.
Büyük Ermenistan hayali kuran ermenide ülkücüdür.
Tabi insanların Turancılık gibi topluluk içeren idealleri olduğu gibi kişisel idealleri de vardır. Misal Pilot olmak için yıllarını heba eden o küçük çocukta ülkücüdür. Her insan ülkücüdür, önemli olan ülküsünün ne olduğudur. Biz Türk Ülkücüsüyüz.

Devamını okuyayım...
turkbeklenendir
1 0
Neden bu kadar uzatılmış anlamış değilim. Ülkü hedef demektir ve hayatta herkesin bir ülküsü vardır.
Atsız konusuna gelecek olursak sonradan çok farklı mevzular yaşandı ve türkeş ile ayrıldı. Türkeş çocukları islamcı yaptı, cemaatlere üye etti. Atsız islam kısmına çok dahil olmayıp türkçüleri türk kültürü ile yetiştirme taraftarıydı. Şu an insanların dinlerinin ne olduğu beni ilgilendirmez ancak ülkücülük dediğiniz partide olmaz. Kimse ülkücülük için gidip bir partiden onay almaz. Kaldı ki bahsettiğiniz partinin yaptıklarını görüyoruz. Sokaktaki herkes bahsettiğiniz partiden kat kat daha fazla ülkücü. Köşede bali çeken serseri denilen tipler bile Atatürk'e hakareti duyunca, andımızın kaldırılmasını duyunca kendini kaybediyor sinirden. Bu kadarını söyleyeyim, anlayan anladı.Devamını okuyayım...
bergü
0 0
@bergü MHP partizanı veya sempitazanı değilim. Değinmek istediğim şey; her ideolojide toplulukları birleştirmek ve büyütmek için kullanılan slogan vari sözler vardır. "Ülkücülük MHP'de olur" sözü de bunlardan birisi.
Her Türkçü ülkücüdür ama her ülkücü Türkçü değildir.
turkbeklenendir
0 0