Hayatında zerre taviz vermemiş büyük fikir adamı. Günümüz Türkçülerinin yolbaşçısı.
Bozkurtlar adlı ünlü tarihi romanın yazarı.
vefaliturk
0 2
Türkçülüğün Yolbaşıcısı ve Gök Bilge
ArslanBörü
0 0
Alparslan Türkeş'in kızlarının ad babası.
vefaliturk
0 0
Türkiye'de Ülkücülüğü keskin ve net şekilde çerçeveleyen kişidir.
turkbeklenendir
0 0
Bana göre yaşadığımız yüzyılın Tonyukuk'udur
KülTigin
0 0
doğru bildiğinden şaşmamış yanlışa yanlış doğruya doğru demesini bilen TÜRKÇÜ yazar, şair, düşünür, tarihçi ve öğretmendir. önemli eserleri Bozkurtların Ölümü(1946) Bozkurtlar Diriliyor(1949) Ruh Adam(1972).
Caganmete
0 0
Tarihçi, öğretmen, roman yazarı ve şair… Ama en önemli yönü; eğilip bükülmeyen bir dava adamı olması. Mücadele ile geçen bir ömür… Türkçü olduğu için Askeri Tıbbiyeden, Hocası Fuat Köprülü’ye des-tek verdiği için İstanbul Üniversitesi’ndeki asistanlık görevinden atıl-dı. Dünyanın sayılı bilim adamlarından birisi olması mümkünken, üniversite kürsülerinden koparılıp, kütüphane memurluğuna mahkûm edildi.
1944 yılında Orhun Dergisinde Başbakan Şükrü Saraçoğlu’na hitaben yazdığı bir açık mektupla başlayan, “Türkçü-Turancı” tutuklamaları… Gençliğin Atsız’a destek için meydanlara, sokaklara inmesi… O gün-den bu yana “3 Mayıs Türkçüler Günü” olarak kutlanan, gençlik ha-reketi…
Ve ilk zindan deneyimi… Tabutluklarda işkenceler… Tüm baskılara, suçlamalara dimdik direnen bir dava adamı…
1973 yılında 68 yaşında iken Güneydoğudaki bölücülük tehlikesine dikkat çeken bir yazısı nedeniyle 15 ay hapse mahkûm oldu. Çevre-sinden gelen tüm taleplere rağmen Cumhurbaşkanına “af dilekçesi” yazmadı.
Hiçbir baskı onu mücadelesinden ve inançlarından vazgeçiremedi. Onlarca dergi yayımladı: Orhun, Kopuz, Çınaraltı, Bozkurt, Özleyiş, Kürşad, Altınışık, Orkun, Büyük Türkeli, Gözlem ve Ötüken. Tarih araştırmaları, bibliyografya çalışmaları yaptı… Yüzlerce makale ve şiirler…
Romanları: Bozkurtların Ölümü, Bozkurtlar Diriliyor, Dalkavuklar Gecesi, Z Vitamini, Deli Kurt ve Ruh Adam.
Devamını okuyayım...
TALASLI
0 0
Ruh Adam;
Türk Edebiyatının en güzel romanlarından birisi...
Ama görmezden gelinmiş bir roman...
Türk Edebiyatının kendi tekelinde olduğunu düşünen elitler, Hüseyin Nihal Atsız yazdığı için bu romanı yok saydı...
TALASLI
0 0
Ülkesini çok seven muhteşem bir kişilik. Doğduğu zaman osmanlı devletinin yıkılışına şahit olmuş o dönemlerde popüler olan milliyetçilik akımından nasibini almış tarih öğretmenliği yapmış köşe yazıları yazıp türk milletini yazdığı köşe yazıları ile bilinçlendirmis türk olmaktan zevk almış hayatı dolu dolu yaşamış ülkede türkçülüğün temellerini ziya gökalp yusuf akçura gibi türk tarihine maal olmuş kişiler ile atmış 11 aralık 1975 tarihinde erenköy de vefat etmiştir.

Ruhu şad olsunDevamını okuyayım...
Türkmenbeyi
0 0