evde bedava sunucu kurma – Gökkurt Sözlük
evde bedava sunucu nasıl kurarsınız?

evde ücretsiz bir sunucu kurma konusunda bazı güncel bilgiler paylaşmak istedim. öncelikle, guzelnet gibi firmalarda yılda 150₺ gibi rakamlara 2 çekirdekli, 2 gb ram'li hosting bulunurken, evde sunucu kurmak ne kadar mantıklıdır bilinmez, ancak konumuza geçelim.
öncelikle, evinizde bir linux cihazının olması önemlidir. bu herhangi bir bilgisayar veya hatta bir raspberry pi bile olabilir. daha da önemlisi, az enerji tüketmesidir. trendyol ve n11 gibi sitelerde mini pc olarak aratarak uygun bir cihaz bulabilirsiniz. 10w-80w arasında enerji tüketen bir cihaz idealdir. sunucu kurulumunda sarfiyat önemlidir, ancak bu kurulum sizi statik ip ve modem ayarları gibi masraflardan ve uğraşlardan kurtarır.
daha sonra linux kurulumu yapmanız gerekiyor; centos, debian veya ubuntu server tercihi size kalmış. üzerine ücretsiz olan panellerden birini seçebilirsiniz; hestia cp, vesta cp veya cyberpanel gibi. hatta bu panelleri kurmak size zorsa, saniyeler içinde webmin kurup kullanabilirsiniz. bu adımları hızlıca geçiyorum, çünkü bunları google üzerinde kolayca bulabilirsiniz. linux ile daha önce uğraşmış kişiler için bu adımlar basittir.
daha sonra iş cloudflare'a düşer. cloudflare, bizi statik ip sorunlarından kurtaran bir platformdur. bu sayede evdeki bilgisayarımızdan hosting sağlayabiliriz. elbette unutmayın ki sunucu işlerinde güvenlik birinci plandadır ve internet bant genişliğiniz gibi detayları göz önünde bulundurmalısınız. ancak küçük projelerinizi ve sitelerinizi, hatta ücretsiz bir domain alarak evinizde barındırabilirsiniz. eğer bu işlere vakit ayıramam diyorsanız, localwp işinizi görecektir.
saygılarımla,
can gürel

https://developers.cloudflare.com/cloudflare-one/connections/connect-networks/get-started/

https://localwp.com/