Esat Oktay Yıldıran | Gökkurt Sözlük
esat oktay yıldıran hakkında söylenenler :

1- ordu içindeki çelik bir çekirdeğin önemli isimlerinden birisiydi.

2- tsk içinde ciddi sempati duyulan bazı rütbeliler tarafından korunan bir isimdi.

3- adı kıbrıs barış harekâtı'nda rum esir kampında yaptıklarıyla duyuldu.

4- geçmişte özel harp dairesi (özel kuvvetler komutanlığı) başkanlığı yapan kıbrıs' ta önemli çıkaran korgeneral kemal yamak'ın 80 darbesi öncesi diyarbakır için özel olarak kurduğu ekibe dahil edildi.

5- özel yetkiler verilerek diyarbakır 5 no'lu askeri cezaevi'nin iç güvenlik amiri olarak atanması yapıldı.

6- diyarbakır askeri cezaevi'nde 7'nci kolordu komutanı kemal yamak'ın verdiği geniş yetkilerle cezaevi iç güvenlik komutanı olarak görev yaptı.

7- diyarbakır 5 no'lu askeri cezaevi'nin iç güvenlik amiri yapılan atanan yüzbaşı esat oktay yıldıran mahkumlara " sizi yola getireceğim. hafızanızı silip, sizi, en yakınlarınızın bile tanımayacağı yeni kişiliklere büründüreceğim" diyerek göreve başladı.

8- her gün işkenceden geçirdiği tutuklu ve hükümlülere, bunların çoğu diyarbakır ve çevresinin tanınan insanları ve aile çocuklarıydı. "buraya cezaevi demeyin, burası bir okuldur! burada türk milletine layık insanlar olmayı öğreneceksiniz" diye bağırdığı kitaplara konu oldu.
9- cezaevi'nde her zaman komando üniforması ve "co" adlı alman çoban köpeği ile dolaşan yüzbaşı yıldıran'ın işkence tezgahlarından ahmet türk, celal paydaş, mustafa çakmak, orhan miroğlu, selim çürükkaya, şükrü gülmüş, nurettin yılmaz geçti.

10- özel işkence yöntemleri vardı. mahkûmları hücrelere sıkıştırmak, üzerlerine lağım suları dökmek, kimi mahkûmlara fare ve insan dışkısı yedirmek, her koğuşa her gün bir fare yakalama görevi vermek rutin işkenceleriydi.

11- onun işkencelerine karşı koyan mahkûmlar, ölümün bir kurtuluş olduğunu düşünüyordu. bu dönem de cezaevinde yaklaşık 34 mahkûm öldü.

12- ferhat kurtay, necmi öner, mahmut zengin ve eşref anyık kendilerini yakarak hayatlarına son verirken, mazlum doğan, kemal pir, bedii tan, necmettin büyükkaya, remzi aytürk işkence ile öldürüldü.

13- peş peşe gelen ölümler ve artan uluslararası kamuoyu baskısı sonucu istanbul’a tayin edildi. binbaşı rütbesi aldı.